EV100

Blogi

Kommenteeri
Hakkame sättima! See tähendab, et nädal möödub EV100 tähistamise ootuses. Lapsed valmistuvad aktusteks, Janek valmistub laupäeval maratoni jooksuks ja mina vihun teha medaleid. Medalid on neile, kes EV100-t jookstes tähistavad ja SUUNTO virtuaaljooksust osa võtavad.

SUUNTO Virtuaaljooksud on ainulaadse formaadiga jooksuvõistlus Eestis ning seega  peavad olema unikaalsed ka medalid – ja miks mitte siis keraamilised!  EV100 sini-must-valged medalid on muidugi eriti populaarsed- neid tuleb teha ca 80tk. Panen kirja, kuidas üks medal valmib.

Medali disain

Alustan disainist. Savi on väga paindlik materjal – sellest võib teha ükskõik millise kujuga ning õigupoolest ka väga erineva värvigammaga medaleid. Nii olen Suunto Virtuaaljooksudel varem kasutatud nii rohelisi, roosasid, siniseid, valgeid, kui mitmevärvilisi medaleid. Medalite valmistamiseks kasutan kvaliteetset valget savi ehk poolportselani. Disainiga samal ajal otsustan ka seda, kas medalid on ühe- või mitmevärvilised ning kas nende valmistamiseks kasutan ühte või mitut värvi savi.  Kasutan Eestis ainulaadset tehnikat, mis võimaldab nt. ühe medali valmistada kolmest erinevat värvi savist. Nii valmis nt. mullune EV99 virtuaaljooksu medal.

Savi toonimine

2017-18 hooajal otsustasime kasutada ühevärvilist betoonhalli savi ent õige tooni saavutamiseks tuleb savi eelnevat värvipigmendiga toonida. Seda teen käsitsi (ja trelliga) ja  see suure koguse savijahu, pigmendi ja vee kokku segamine võtab alati võhmale.

Savist medalite väljalõikamine ja värvimine

Toonitud savi rullin siledal pinnal ühtlase paksusega tainaks, millele pressin selleks spetsiaalselt valmistatud templiga medalite disaini. Korraga saab teha umbes 12-15 medalit. Järgmiseks lõikan käsitsi žablooni järgi medalid välja. Samuti lõikan välja medali paela jaoks riputusaugud. Märjale savile kannan glasuurialuse värvi – EV100 sümboolika üks nullidest omandab igal virtuaaljooksul erineva värvi. Sedasi on kõikidel virtuaaljooksudel osaleval jooksjal võimalik aprilliks koguda 10 samasuguse kujunduse kuid erineva värvilahendusega originaalset medalit. Väljalõigatud ja värvitud medalid jätan 3-4 päevaks kuivama. Kuivamise ajal teen medalitele ka viimistluse – lihvin medali lõikeservad ja tasandan ebatasasused, kui neid on. 

Medalite eelpõletus

Medalid, mis on viimistletud ja täielikult kuivanud, liiguvad keraamikaahju eelpõletusse. Eelpõletuse käigus tõuseb ahju temperatuur hetkeks 900 kraadile, millele järgneb tunde kestev ahju (ja medalite) jahtumine, kokku on medalid eelpõletuses ca 24h.

Medalite glasuurimine

Siis tuleb glasuurimine. Tänavustel medalitel glasuurin EV100 logo ühed ja nullid. 

Medalite kõrgkuumus põletus

Selleks, et keraamilised medalid omandaks vajaliku tugevuse ja glasuur oma lõpliku ilme, panen medalid teistkordselt ahju. Sel korral tõuseb ahju temperatuur 1245 kraadini, medalid veedavad ahjus teise ööpäeva.

Medalite lõplik viimistlus

Alles kõrgkuumus põletuse järel on selge, millised medalid välja nägema hakkavad. Savi on küll väga paindlik materjal, kuid samas ka väga kapriisne. Väiksemgi viga mõnes etapis tähendab, et terve partii on rikutud või ei ole soovitud värvi.  Näiteks sini-must-valge lõpliku kombinatsiooni saavutamiseks tegin 3 erinevat prototüüpi - et saada lõpuks enam vähem õige valge ja sinine.

Kui soovid endale medalit,  siis Suunto Virtuaaljooksudele saad regada siin.


Head vabariigi aastapäeva meile kõigile!



Lisa kommentaar

Email again: